ZDROJE ENERGIE - Tepelná čerpadla

Tepelná čerpadla představují moderní způsob vytápění rodinných domů, komerčních objektů a jiných a řadí se k alternativním, obnovitelným zdrojům energie.

Tepelné čerpadlo má schopnost odebrat nízkopotenciální teplo z okolního prostředí jako je např. vzduch, země, nebo voda a převést jej na vyšší teplotní úroveň a účelně využít na vytápění objektu, pro ohřev teplé vody či ohřev bazénu.

Tepelné čerpadlo ve zkratce spotřebuje 1/3 energie na svůj vlastní pohon a 2/3 energie odevzdá ve formě tepla. V tom spočívá výhoda použití tepelných čerpadel k vytápění objektů.

 

 

Co je tepelná ztráta?

Tepelná ztráta je topný výkon, který potřebuje budova, aby při normou dané venkovní teplotě (např. Ostrava -15°C), byla v místnostech dosažena požadovaná teplota (např. v pokoji +20°C). Znalost tepelné ztráty je nutná pro dimenzování tepelného zdroje.

Tepelná ztráta tepla na vytápění je okamžitá hodnota tepelné energie (přesněji tepelný tok), která z domu uniká prostupem tepla, zářením skrz průsvitné konstrukce a větráním.

Tuto hodnotu je nutné počítat vždy na extrémní podmínky, tedy v ČR obvykle –15°C, v Praze a některých dalších místech, kde je tepleji, je tato výpočtová teplota –12°C, naopak na horách –18°C. Je sice pravda, že se u nás občas vyskytují i větší mrazy, ale akumulační schopnosti domu a jeho vybavení tyto extrémní výchylky přenesou. Na tuto hodnotu tepelné ztráty musí být nadimenzované radiátory nebo jiný druh otopné soustavy a tepelný zdroj na vytápění. Protože tyto extrémní teploty jsou u nás během zimního období velmi krátkou dobu, u dražších zdrojů energie, jako je například tepelné čerpadlo, se tyto zdroje dimenzují na nižší výkon s tím, že pokud je potřebný vyšší tepelný příkon, dotápí se dalším zdrojem, například elektřinou.

 

Orientační výpočet - odhad tepelné ztráty: 

novostavba = m³ vytápěného prostoru X 0,010 = ? kW

zateplený, relativně nový = m³ vytápěného prostoru X 0,015 (0,020) =? kW

částečně zateplený = m³ vytápěného prostoru X 0,020 (0,025) =? kW

nezateplený, starý dům = m³ vytápěného prostoru X 0,03 (0,035) =? kW

Pokud plánujete tepelným čerpadlem ohřívat teplou vodu (TV) je nutné k této hodnotě přičíst další X ..kW (dle počtu osob v domácnosti). 

 

Upozorňuji, že tento výpočet je orientační, k rychlému odhadu tepelných ztrát. Kvalifikovaný výpočet, zohledňuje spousty faktorů - z čeho je objekt postaven, velikost oken, orientace ke světovým stranám a spousty dalších. Výpočet tepelných ztrát musí zpracovat odborník - projektant, energetický specialista!

 

 

Informace pro Vás
Nejčtenější na blogu
Kde nás najdete

Kancelář (po telefonické domluvě):

Babíčkova 6, 779 00 Olomouc (2.P, nad Richter & Frenzel)

Kontakty
(Po-Pá, 8-16 hod.)
Všechna práva vyhrazena © 2017 - 2023
Vytvořeno na Eshop-rychle.czEshop-rychle.cz