• Štítky blogu

Potřebujete poradit? Zpracovat nabídku? Objednat produkt?

20.12.2022
Rekuperace

Evropská směrnice o energetické náročnosti budov (EPBD II)

Požadavek na výstavbu budov s téměř nulovou spotřebou energie je výsledkem implementace evropské směrnice EPBD II (2010/31/EU) do naší legislativy. Pro výstavbu rodinných domů v České republice je proto stěžejní zejména Zákon č. 406/2000 Sb., ve kterém nalezneme definici budovy s téměř nulovou spotřebou energie, která zní:

Budovou s téměř nulovou spotřebou energie je budova s velmi nízkou energetickou náročností, jejíž spotřeba energie je ve značném rozsahu pokryta z obnovitelných zdrojů.

Metodika, jak tyto parametry výpočtově ověřit, je popsána Vyhláškou o energetické náročnosti budov č. 264/2020, na základě které jsou počítány tzv. Průkazy energetické náročnosti budovy, které musí být zpracovány pro každou novostavbu rodinného domu.

Zde přichází první stěžejní fakt, budova s téměř nulovou spotřebou energie má vlastní definici. Ta je rozdílná a není zdaleka tak přísná, jako jsou podmínky pro nízkoenergetický rodinný dům či pasivní rodinný dům.

Budova s téměř nulou spotřebou energie

Pro budovu s téměř nulovou spotřebou energie je hodnota průměrného součinitele prostupu tepla referenční budovy stejná (min. požadavky ČSN 73 0540-2.), musí být, ale snížena oproti referenční budově o 30%.

Pro budovu s téměř nulovou spotřebou energie musí být hodnota neobnovitelné primární energie snížena o 25 % oproti referenční budově.

Rozdíl mezi nízkoenergetickým a pasivním domem

Nízkoenergetický rodinný dům

Nízkoenergetický rodinný dům je charakteristický pro svou nízkou potřebu tepla na vytápění.

U nízkoenergetických rodinných domů se posuzuje měrná roční potřeba tepla na vytápění (stanovena max. možná hodnota), průměrný součinitel prostupu tepla, průvzdušnost obálky budovy po dokončení stavby.

Těchto parametrů je dosaženo vhodným návrhem tvaru rodinného domu, eliminací tepelných mostů, vhodným poměrem obálky budovy vůči proskleným plochám, umístěním na pozemku (orientace vůči světovým stranám) a použitím odpovídajících materiálů, výrobků a technického vybavení.

Pasivní rodinný dům

Pasivní rodinný dům minimalizuje potřebu primární energie z neobnovitelných zdrojů a minimalizuje celkovou potřebu energií na zajištění chlazení, přípravu teplé vody a spotřebované elektrické energie.

U pasivních rodinných domů se posuzuje měrná roční potřeba tepla na vytápění (stanovena max. možná hodnota), měrná neobnovitelná primární energie, průměrný součinitel prostupu tepla (stanovena min. hodnota), průvzdušnost obálky budovy po dokončení stavby.

Těchto parametrů je dosaženo vhodným návrhem tvaru rodinného domu, eliminací tepelných mostů, vhodným poměrem obálky budovy vůči proskleným plochám, umístěním na pozemku (orientace vůči světovým stranám) a použitím odpovídajících materiálů, výrobků a technického vybavení.

Závěrem

Závěrem lze tedy říci, že rok 2021 přinesl zpřísnění na požadavky součinitele prostupů tepla obálky rodinného domu (obvodové zdi, okna, izolace podlahy a střechy) a na neobnovitelnou primární energii.

Dodržení parametru na neobnovitelnou primární energii bude dosaženo výběrem vhodného zdroje vytápění a ohřevu teplé užitkové vody, který případně bude kombinován se zdrojem obnovitelných energie (rekuperační jednotka se zpětným získáváním tepla, solární kolektor, fotovoltaický systém, apod.). Dá se tedy říct, že neexistuje univerzální řešení a pro každý rodinný dům bude vhodné jiné technické řešení.

Výsledek se projeví v rámci průkazu energetické náročnosti budovy, kde se v závěrečném hodnocení potvrdí, že budova splňuje požadavky popsané ve Vyhlášce o energetické náročnosti budov č. 78/2013 Sb. §6 odst.1 na budovu s téměř nulovou spotřebou energie.

Líbil se článek? Sdílejte ho s přáteli
Informace pro Vás
Nejčtenější na blogu
Kde nás najdete

Kancelář (po telefonické domluvě):

Babíčkova 6, 779 00 Olomouc (2.P, nad Richter & Frenzel)

Kontakty
(Po-Pá, 8-16 hod.)
Všechna práva vyhrazena © 2017 - 2023
Vytvořeno na Eshop-rychle.czEshop-rychle.cz